اصول برقراری رابطه انسانی با کودک

1- در کار کردن با کودکان سعی کنید مساوات و عدالت را رعایت کنید . چنانچه کودکی زیبا آفریده شده است و یا از امتیاز دیگری برخوردار است ، اجازه ندهید این گونه امور احساساتتان را تحت تأثیر قرار دهد و تبعیض قائل شوید و به او توجه بیش از حد معمول ابراز دارید .

2- هیچگاه به کودک نگویید:  حالا دیگر تو بچه نیستی !! چون که او بزرگ هم نیست !! و بدین ترتیب با گفتن این جمله در او ایجاد اظطراب می کنید . 

3- اگر کودکی کار نادرستی انجام داد ، دلیل نادرستی آن کار را برایش توضیح دهید ، نه این که بگویید : دوستت ندارم و با این گفته در او ایجاد ناامنی و اظطراب کنید .

4- بهترین روش ایجاد،  توسعه ، تقویت و تکرار رفتارهای مطلوب و مورد نظر ، تشویق و مورد توجه قرار دادن آن رفتار است . از تنبیه بدنی ، سرزنش و تحقیر کردن و خجالت دادن کودک جدآ و قویآ خودداری کنید . 

5- به پرسش های کودکان در صورتی که پاسخ آن ها را می دانید ، با صداقت و سادگی و کوتاه جواب دهید و در صورتی که نمی دانید با شهامت بگویید : نمی دانم و بکوشید پاسخ درست را جویا شوید .

6- در تماس بین خود و کودک سعی کنید فضایی امن ایجاد شود که کودک بتواند آزادانه ، احساسات خود را بازگو کند و بدانید که با ترس و خشونت نمی توان کودک را تربیت کرد .

7- هر فرصتی که دست دهد با کودک صحبت کنید و با او ارتباط عاطفی و کلامی برقرا نمایید و سعی کنید با فرهنگ لغات کودک آشنا شوید . کودکان خردسال را به خودتان بچسبانید یا بغل کنید تا گرمای بدن شما را حس کنند .

8- نسبت به نیازها ، خواست ها ، علاقه مندی ها و مسایل و مشکلات کودک حساس باشید و اقدام مناسب به عمل آورید . برای مثال ، راستی آن اسباب بازی که به دنبالش بودی ، پیدا کردی ؟ راستی عروسکت را پیدا کردی ؟ 

با تشکر از دوستان خوبم . این پست را به آن علت گذاشتم که در تابستان با کودکان بیشتر در تماسیم . امیدوارم مورد قبول دوستان واقع شود . دوستدارتان خسرو

/ 5 نظر / 28 بازدید
حمیدرضا

سلام.پست خیلی خوبی هستش کاش وقتی بچه بودیم با ما اینطوری برخورد میشد...

سکوت

خیلی پست خوبی بود ... همیشه موفق باشید [گل]

گل یاس

ممنون از مطلبی که گذاشتید. خیلی آموزنده بود و به جا[دست]

زاهارا

[وحشتناک]الهی بمیرم برای دلهای کوچیک وبی گناهشون که اسیر هوس ادمهای به اصطلاح بزرگ میشن [ناراحت]